TED KOCAELİ KOLEJİ ANITKABİR ZİYARETİ – 21 Ekim 2017

TED Kocaeli Koleji personeli, öğrencileri ve aileleri, kapsamlı bir Ankara gezisi planlayarak MTA Şehit Cuma DAĞ Tabiat Tarihi Müzesini ve Anıtkabir’i ziyaret ettiler.

MTA MÜZESİ GEZİLDİ

Kentimizin eğitim denince akla gelen en ciddi kurumlarından TED Kocaeli Koleji, personeli, 4 yaştan 9. Sınıfa kadar öğrencileri ve velilerinin de katılımıyla kapsamlı bir Ankara gezisi gerçekleştirdi. Yedi otobüsle gidilen gezi kapsamında MTA Müzesi ve Anıtkabir ziyaretleri gerçekleştirilirken, TED Kocaeli Koleji Kurucu Temsilcisi Nilgün Çelebi, İlk ve Ortaokul Müdürü ve Genel Koordinatör Rasim Aydoğuş, TED Kocaeli Koleji Özel Anadolu Lisesi Müdürü  Hatice Eser, Müdür Yardımcıları ile akademik ve idari personel de gezide hazır bulundular. İlk olarak MTA Şehit Cuma DAĞ Tabiat Tarihi Müzesi’ni gezen öğrenciler yerbilimlerinin tüm evrelerine ait her türdeki materyalin saklandığı, korunduğu, bunların içindeki en seçkin örneklerin uluslararası standartlara uygun, bilimsel ve eğitsel şekilde sergilendiği, 3 kat ve 5 bölümden oluşan bu müzedeki her şey hakkında bilgi sahibi oldular. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün emriyle 1935 yılında kurulan MTA Tabiat Tarihi Müzesinde oldukça eğlenceli geçen gezide TED Kocaeli Koleji öğrencileri hem merak ettikleri soruları sorma hem de hayvan maketleri ile fotoğraf çektirme imkânı buldular. Öğrencilerin gördükleri ilginç malzemeler arasında; etobur bir dinozorun fosil iskelet mulajı, 15 milyon yıl önce Fransa’da yaşamış fillerin atalarından birine ait mulaj kalıbın yanı sıra M.Ö. 1000. yılın ikinci yarısında yaşamış olan Maraş filinin orijinal iskelet montesi bulunmaktadır. Bundan yaklaşık 25.000 yıl önce Batı Anadolu’da yaşamış insanların fosil ayak izlerini ve omurgasız canlı fosilleri de gördüler. Ayrıca, madenciliğin beşiği olan ülkemize ait örneklerin yer aldığı Türkiye Madencilik Tarihi bölümünü de gezdiler.

 

RESMİ TÖREN YAPILDI

Müze gezisinin ardından TED Kocaeli Koleji gezi grubu, Anıtkabir’i ziyaret etti. İlk olarak Anıtkabir’de bulunan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni gezen öğrenciler, Cumhuriyet tarihindeki önemli olayların aktarıldığı fotoğraf ve görsel anlatımları ilgiyle inceledi. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi eşyalarını ve savaşta kullanılan eşyaları yakından görmek de öğrencileri oldukça heyecanlandıran detaylar arasındaydı. TED Kocaeli Koleji öğretmenleri ve Anıtkabir görevlileri tarihi olaylar hakkında bilgi vererek, öğrencilerin merak ettikleri soruları yanıtladı. Müze gezisinin ardından TED Kocaeli Koleji kafilesi, resmi tören için, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçtiler.

 

ÇELENK BIRAKILDI

TED Kocaeli Koleji’nin hazırlattığı çelenk resmi törenle Ata’nın huzuruna bırakıldı. Çelenk, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine sunulurken, yapılan saygı duruşunun ardından TED Kocaeli Koleji Kurucu Temsilcisi Nilgün Çelebi, Anıtkabir anı defterine saygı mesajını yazarak imzaladı. Çelebi bu mesajda, Atatürk’ün çağrısı ve temel vizyonu doğrultusunda, 31 Ocak 1928 tarihinde “Türk Eğitim Derneği”nin 38 okulundan biri olarak Türk eğitim hayatına katkı sağlamak ve Ülkeyi bölmeye, milleti yeniden karanlıklara gömmeye çalışanlara asla izin vermeyecek nesiller yetiştirmek azim ve çabasında olduklarını dile getirdi. Resmi törenin ardından TED Kocaeli Koleji yöneticileri, akademik ve idari personeli, öğrencileri ve aileleri Anıtkabir önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.